Zimní světové hry transplantovaných 2014 očima účastníka

Obrázek

Zimní hry transplantovaných 2014

Letošní již IX. Zimní světové hry transplantovaných hostilo malé zimní středisko La Chapelle d´Abondance ve Francii a své role se zhostilo dokonale. Po příjezdu nás ubytovali v horském hotelovém komplexu s perfektním zázemím. K dispozici jsme měli i wellness centrum s bazénem, saunou, párou a výřivkami. Služby byly na skvělé úrovni a personál příjemný a vstřícný. Nejvíce jsme si pochvalovali výtečnou francouzskou kuchyni. Organizace byla stoprocentní a průběh bezchybný. Informace jsme dostávali včas a všechny disciplíny probíhali přesně podle časového rozvrhu. Her se účastnilo celkem 19 zemí a 250 soutěžících. Nejpočetnější byly výpravy domácí Francie, Německa, Rakouska, nechyběly ani týmy Velké Británie, USA, Kanady a Austrálie. Český tým Zimní hry transplantovaných 2014zastupovalo celkem 7 sportovců. Kritéria pro účast jsou celkem přísná, podmínkou je samozřejmě transplantovaný orgán a příjem imunosupresivních léků, dalším kritériem je minimální doba po transplantaci jeden rok, provozování aerobní sportovní činnosti minimálně 3 krát týdně po dobu 30 minut a přiložené výsledky zátěžového testu plus potvrzení ošetřujícího lékaře. Výkonnostní kritéria nejsou dána, ale protože nemoc si nevybírá, jsou mezi transplantovanými i bývalí sportovci.

Soutěžící jsou rozděleni do věkových kategorií po desíti letech, první dvě kategorie jsou 8 – 12 let a 13 – 17 let. Potom už následují 18 – 29, 30 – 39, 40 – 49 a postupně až do 70 a starší. Na letošních hrách byla nejpočetnější a zároveň také nejvýkonnější věková kategorie 40 – 49 let. Soutěžilo se v disciplínách běžeckého i sjezdového lyžování, běhu na sněžnicích a curlingu.

Zimní hry transplantovaných 2014Jednotlivé disciplíny na letošních hrách byly následující: slalom, obří slalom, superobří slalom, paralelní slalom, snowboard slalom, běh na lyžích 5 km, běh na lyžích jedna hodina, biatlon 5 km, štafety 3x3 km, běh na sněžnicích 2 km, orientační běh na sněžnicích družstev 3 km a curling. U běžeckých disciplín se kromě biatlonu startovalo hromadně a po skončení se výsledky rozdělily podle věkových kategorií. Protože kategorie 40 – 49 let byla nejpočetnější a zároveň nejvýkonnější, odpovídalo mé umístění v kategorii většinou i celkovému umístění ze všech kategorií. Protože to byly moje první hry, odjížděl jsem se smíšenými pocity, bude to spíše společenská záležitost, nebo to bude o kvalitním sportu? Bylo tam obojí. Překvapila mě úroveň sportovců zvláště v mé kategorii. Sportovci z Norska, Finska a Rakouska byli hodně našlapaní a konkurence byla veliká.

Součástí her bývá pravidelně i takzvaný Nicolas Cup. Zimní hry transplantovaných 2014Je to týden lyžování pro děti do 15 let, které jsou po transplantaci orgánu, a které nemají žádné zkušenosti s lyžováním. Tato akce nese jméno malého francouzského chlapce Nicolase, jenž zemřel, a jeho rodiče se rozhodli všechny jeho orgány darovat na transplantace dětí. Z každé země má jedno dítě s transplantovaným orgánem hrazeno celý pobyt včetně instruktorských kurzů. Byla to nádherná podívaná sledovat skupinky malých dětí s instruktorem, některé z nich v životě nestály na lyžích, jak po prvním dni začaly ovládat ta kluzká prkýnka a na konci týdne byly schopné účastnit se závěrečného slalomu a sjet kopec. Jejich radost a zářící oči byly tou největší odměnou pro všechny pořadatele. Byly to skvělé živé malé děti, na kterých nebylo znát, že uvnitř jejich tělíček tepe orgán někoho jiného, někoho, kdo jim zachránil život. Jenom zasvěcení si všimli, že rodiče jim pravidelně podávají dávky imunosupresiv.

I když co do měřítka se hry transplantovaných nedají srovnávat s Olympijskými hrami, organizace, průběh, zážitky a emoce jsou shodné. Soupeření, radost z vítězství, překonání sebe sama, slzy radosti, stupně vítězů, vlajky, nová přátelství, někdy také zklamání, prohry, neúspěch, to vše jsem tam našel i já.

Když jsem stál na stupních vítězů a držel naši vlajku nad hlavou před naplněným sálem, uvědomoval jsem si, že jsem druhý, nebo třetí mezi transplantovanými z celého světa, a představoval si, jaké to musí být na pravé Olympiádě. Asi stejné, jenom trochu více lidí kolem. V našem sportování ale skutečně nejde o výsledky. Jde nám o radost ze života a úctu ke všem, kteří nám k němu pomohli. Jsme živým důkazem toho, že darování orgánů a transplantace fungují a zachraňují lidi po celém světě. Sportem oslavujeme život a děkujeme všem chirurgům, lékařům, sestrám a neznámým dárcům orgánů za to, že žijeme...

Český tým transplantovaných přivezl celkem 15 medailí v devíti disciplínách.

Milan Slavíček - 2.místo slalom, 3. místo obří slalom, 3. místo super G
Roman Dunda - 2. místo rychlostních 150m letmo, 3. místo obří slalom, 3. místo super G
Tomáš Burda - 3. místo rychlostních 150m letmo
Martin Turek - 2. místo biatlon, 2. místo běh na sněžnicích, 3. místo běh na lyžích 5km, 3. místo běha na lyžích 1 hodina, 2. místo štafeta běh na lyžích 3x3km