Krakov 2014 - Evropské hry transplantovaných a dialyzovaných

Obrázek

 

 

 

16.8. - 23.8.2014

Pouhý měsíc zbývá do zahájení 8. Evropských her transplantovaných a dialyzovaných sportovců. V letošním roce je hostujícím městem polský Krakov. 

Hry jsou určeny pro pacienty po transplantaci některého z vnitřních orgánů (ledviny, játra, plíce, srdce, slinivka, kostní dřeň) a také pro pacienty, kterým selhaly ledviny a dochází na dialýzu. Sportovci jsou rozděleni do kategorií podle věku na muže, ženy, juniory a děti. Každá kategorie má dále věkové rozlišení. Rozděleni jsou také pacienti s transplantovaným orgánem a pacienti na dialýze.

Sportovci musí být po transplantaci orgánu minimálně jeden rok, nebo být na dialyzační léčbě po dobu nejméně šesti měsíců před prvním dnem mistrovství, dále musí být zdravotně způsobilí a trénovaní v disciplínách, kterých se účastní. Má li sportovec stabilní funkci štěpu po dobu nejméně 6 měsíců, pravidelně trénuje a má povolení svého vlastního lékaře, může být podle stanov lékařské komise EDTSC registrován. Každá země nominuje své nejlepší sportovce a zajistí, že jsou zdravotně způsobilí a bez výrazných komplikací chronického selhání orgánů nebo imunosupresivní léčby (po transplantaci) nebo dialýzy (lidé na dialýze).

Veškeré události budou probíhat v prostorách Krakovské univerzity tělesné výchovy a sportu, ubytování bude na univerzitních kolejích, sportovní disciplíny budou organizovány na atletickém stadionu, v halách a plaveckém bazénu univerzity a cyklistika bude probíhat v okolí města Krakov. Pouze závod v letním biatlonu bude organizován v lyžařském areálu v Zakopaném ve Vysokých Tatrách.

Na pořadu je množství sportovních disciplín, přičemž každý sportovec může startovat maximálně v pěti disciplínách, do kterých se nepočítá start ve štafetové disciplíně.

Seznam sportů:

  • Atletické disciplíny - sprinty, běhy na střední vzdálenosti, skok daleký, skok vysoký, hod diskem, oštěpem a kriketovým míčkem, vrh koulí, štafety 4x100m
  • Minimaraton 5km
  • Plavání - všechny plavecké styly na vzdálenosti 50 a 100m, polohový závod na 200m, volný styl na 400m, štafety 4x50m
  • Cyklistika - silniční závod na 20km a časovka jednotlivců na 5km
  • Triatlon - kdo absolvuje individuálně minimaraton 5km, kolo 20km a plavání 400m, sečtou se mu dosažené časy a vyhlásí se tzv. virtuální triatlon
  • Letní biatlon
  • Beach volejbal
  • Tenis, stolní tenis, badminton,
  • Petanque, kuželky, šipky, golf

Kromě sportovních událostí jsou pro sportovce a jejich doprovod připraveny také různé společenské akce, jako například prohlídka starobylého města Krakov, návštěva muzea Auschwitz-Birkenau, nebo raftování na řece Dunajec. 

  

 

Oficiální video 8. Evropských her transplantovaných a dialyzovaných - 16. - 23. srpna 2014 Krakov, Polsko

 

 

Český Tým Transplanovaných     Český Tým Transplantovaných na letošních 8. Evropských hrách

Na hrách v Krakově nebude chybět ani česká výprava transplantovaných a dialyzovaných sportovců, která se pravidelně účastní těchto sportovních událostí a čeští sportovci se umísťují na medailových místech. 

Členové letošní výpravy Českého Týmu Transplantovaných jsou: Roman Dunda, Petr Žitný, Vojtěch Koudelka, Libor Malínský, Tomáš Burda, Tomáš Smažák, Kateřina Smažáková, Jana Tesařová, Jan Svoboda a Jiří Nidl.

 Czech Transplant Team

* Český Tým Transplantovaných je občanské sdružení, které funguje na bázi sponzorských příspěvků a darů. Pokud máte zájem podpořit sportování transplantovaných sportovců, kteří se každoročně umísťují na medailových pozicích a úspěšně reprezentují Českou republiku na světových akcích, kontaktujte Český Tým Transplantovaných, uvítají jakoukoliv podporu, jak finanční, tak i materiální (sportovní oblečení a vybavení). ctt@transplantace.eu

 

« Zpět