Příprava na Pražský maraton 2014

Obrázek

Již za pár dní, 11. května, se v Praze poběží již dvacátý jubilejní ročník Pražského maratonu. Součástí je i týmový běh štafet, kterého se účastní i štafeta sportovců s transplantovanými orgány. Zeptali jsme se jich, jak se na tento zádvod připravovali.

MARTIN TUREK – 1.úsek štafety
Nedávno mu skončila hlavní sezóna - Zimních světové hry transplantovaných. Sotva si trochu odpočinul od běhu na lyžích, namísto odpočinku a regenerace musel opět začít s běžeckou přípravou. Po zimě měl problémy s Achillovou šlachou a trénovat začínal velmi zlehka. Běhá třikrát týdně, dvakrát trénuje objemy prostřednictvím delších běhů na 7 až 10 km pomalejším tempem, ale stejným časem na kilometr, s cílem nacvičit si tempo běhu. Třetí trénink je zaměřený na dynamiku běhu, kdy běhá pětkrát intervalově opakované jedno kilometrové úseky na 75% zátěže s pětiminutovými intervaly odpočinku. Mezi běžeckými tréninky ještě posiluje kompenzačním cvičením korpus a strečuje. Jako relaxaci chodí plavat na bazén.
Jeho cíl je zaběhnout 10 km kolem 50 minut.

LIBOR MALÍNSKÝ – 2. úsek štafety
Na maraton se připravuje dvěma způsoby. Každý pracovní den jezdí do práce a z práce na kole, to je asi 75km týdně. Druhou složkou jeho přípravy je vlastní běh. Běhá dvakrát týdně kratší úseky, přibližně do 3 km proměnlivým tempem. O víkendu potom trénuje vytrvalost výběhy do 50 minut. Deset kilometrů ještě nikdy nezkoušel, před závodem by si ale chtěl desítku cvičně zaběhnout.

VOJTĚCH KOUDELKA – 4. úsek štafety
Na závod se připravuje velmi intenzivně. Kromě vlastních atletických tréninků na střední tratě ještě trénuje mladšího svěřence, kterému dělá běžeckého sparingpartnera, takže má další tréninkové fáze navíc. K těmto tréninkům ještě přidává dlouhé objemové tréninky na rozvoj vytrvalosti. Celkově běhá pětkrát týdně. Skladbu tréninkových dnů a odpočinku volí pocitově.
Jeho cíl na maraton je zaběhnout 10km pod 40 minut.

štafeta transplantovaných PIM2014

« Zpět