Slavní sportovci a transplantace

Obrázek

Pět sportovců, kteří soutěžili i po transplantaci.

Prakticky v každém sportu se najde sportovec, který zkoušel hranice možností a soutěžil i přes své fyzické znevýhodnění. Přinášíme vám pět příběhů sportovců, kteří pokračovali v profesionální, či olympijské kariéře i po absolvování transplantace vnitřního orgánu:

 

 

 

 

Snowboarding
Chris KrugV olympijské disciplíně snowboardingu je to Chris Klug, který ohromil své fanoušky. Klug se vrátil na svahy sjezdovek pouhé dva měsíce po transplantaci jater. Po čtyřech měsících už soutěžil ve světovém poháru. Narodil se v listopadu 1972 a je to profesionální snowboardista ze Spojených států amerických. V roce 2000 mu byla provedena transplantace jater vzhledem k primární sklerotizující cholangitidě. V roce 2002 se účastnil Zimních olympijských her v Salt Lake City, kde vyhrál bronzovou medaili v paralelním obřím slalomu. Bylo to první a doposud jediný případ, kdy transplantovaný sportovec soutěžil na Olympijských hrách, ať už zimních, nebo letních. V roce 2002 se také účastnil Národních amerických her transplantovaných, kde zapaloval slavnostní oheň a získal bronzovou medaili ve snowboardingu. V roce 2004 Klug vydal knihu To the Edge and Back: My Story from Organ Transplant Survivor to Olympic Snowboarder (Na hranu a zpět: můj příběh od transplantovaného pacienta, který přežil, po olympijského smowboardistu). Aktivně se věnuje podpoře dárcovství orgánů a nedávno založil Nadaci Chrise Kluga a kamarádů dárců, aby šířili povědomí potřeby darování orgánů.

Golf
Eric ComptonErik Compton hraje profesionální golf i přes ne jednu, ale hned dvě transplantace srdce. V devíti letech mu diagnostikovali virovou kardiomyopatii. První transplantaci podstoupil ve dvanácti letech, ve stejném roce se i naučil hrát golf. Byla to právě transplantace srdce, která ho přivedla ke golfu, když mu lékaři sdělili, aby se vyhýbal kontaktním sportům. Compton exceloval a začal jezdit po turnajích. Ale darované orgány mají křehký život a v roce 2007 Compton potřeboval srdce vyměnit, když utrpěl infarkt. V roce 2008 obdržel  další darované srdce a pět měsíců později už hrál na turnaji PGA. Comptonovi se stále vede dobře a zdraví slouží. Během turnajů Masters ve státech Augusta a Georgia v dubnu 2009 Compton obdržel ocenění Ben Hogan Award, které se uděluje každoročně golfistům, kteří zůstali u golfu i přes fyzický hendikep, nebo vážné zranění.  V roce 2013 se opět účastnil turnajů PGA.

Basketbal
Sean Elliot
Basketball se pyšní dvěma hráči s transplantovanou ledvinou. Prvním je Sean Elliot, který pomohl týmu Spurs získat národní titul v roce 1999 v utkání, kterému se říká "Memorial Day Miracle." Krátce po mistrovství oznámil, že celou sezónu odehrál s onemocněním ledvin, fokálně segmentální glomerulosklerózou, a že podstupuje transplantaci. Na podzim téhož roku podstoupil operaci a získal ledvinu svého staršího bratra Noela. V březnu 2000 se Elliott stává prvním hráčem, který se po transplantaci ledviny vrátil zpět do NBA. Ačkoliv díky rekonvalescenci přišel o 63 zápasů, byl zpět na hřišti o sedm měsíců později v zápasu proti Atlanta Hawks. Svoji kariéru profesionálního hráče ukončil v roce 2001.

Alonzo MourningO dva roky později hráč Miami Heat, Alonzo Mourning, podstoupil v roce 2003 transplantaci ledviny. Vedl tabulku střelců a blokovaných střel. Jeho dominance na hřišti pomohla jeho týmu získat titul NBA 2006. V profesionální kariéře hráče basketbalu pokračoval do roku 2009, kdy skončil pro zranění nohy.

V listopadu 2003 bratranec Mourninga, veterán amerického námořnictva, Jason Cooper,  navštívil v nemocnici Mourningovu smrtelně nemocnou matku. Potkal se tam i s Mourningovým otcem, který mu řekl, že Mourning končí v NBA kvůli životu nebezpečnému onemocnění ledvin, fokálně segmentální glomeruloskleróze, stejnému problému, jaký měl Sean Elliott v roce 1999. Cooper se zeptal, jestli se dá něco dělat a začal uvažovat o darování jedné jeho ledviny vzdálenému příbuznému bratranci, kterého neviděl 25 let a znal ho pouze z basketbalu. Podstoupil test shody, stejně jako spousta dalších příbuzných a kamarádů (včetně dobrého kamaráda a spoluhráče z NBA, Patricka Ewinga); během pohřbu matky Mourning obdržel zprávu, že Jason Cooper je vhodý dárce. V prosinci 2003 Mourning dostal Cooperovu levou ledvinu.

Baseball
Carson KainerCarson Kainer
byl v roce 2006 sedmnáctý draft-pick týmu Cincinnati Reds. Před podpisem smlouvy absolvoval transplantaci ledviny. Nikdy se nedostal mezi hlavní hráče; v roce 2010 byl propuštěn z týmu po několika sezónách, kdy hrál v méně významných utkáních. Ale jiné dveře se mu otevřely. Na světových hrách transplantovaných v roce 2011 získal bronz v bowlingu.

 

To bylo jen pár slavných sportovců, kteří se sportem neskončili ani po vážné operaci. Zajisté jich na celém světě existuje mnohem více, ale uznání si zaslouží všichni, i ti neznámí lidé, kteří se po transplantaci neuzavřeli do sebe a sportem naplnili svůj život. 

Další slavné osobnosti, které pokračovali ve své kariéře i stransplantovaným orgánem, naleznete zde.


« Zpět