Velikonoce jsou svátky jara

Obrázek

Víte, že v angličtině se slovo transplantace používá i v zahradnictví? A slovo roub zase naopak u transplantací orgánů?

Pokud chcete na jaře naroubovat stromy, provádíte transplantaci větvičky z jiného stromu – v anglickém jazyce se používá výraz transplant (slovník uvádí roubování jako grafting, ale používá se slovo transplant). Roub, který k tomu používáte, se naopak v angličtině řekne graft. Stejný výraz graft se používá v transplantační chirurgii pro označení transplantovaného orgánu (štěpu).

 

 

čeština                                                           angličtina

roubování = strom/keř + roub                      transplantation = human/tree + graft

transplantace = člověk/dítě + štěp      

 

Jaká nádherná personifikace vznikne, přečtete li si příručky pro zahrádkáře, které pojednávají o roubování stromů a keřů v jarních měsících. Při troše fantazie budete mít před sebou dokonalou příručku pro transplantační chirurgy. Anebo by zahrádkáři mohli začít používat transplantační příručky pro roubování stromů?

Z příruček pro zahrádkáře …

transplantaceSluníčko se střídá se sněhem, ale každým dnem je krásněji a krásněji. Že by opravdu už zima předala svoji vládu jaru? Všichni se už na teplo těšíme. Síla jara je velice silná, někdy až prudká, pohne vším živým v přírodě. Vítr, který je řídící element jara, pohne i neživým. Vzestupnou sílu jarní energie můžeme vidět ve všem, co náhle začne vyrůstat ze země, v každém pučícím výhonku a naklíčeném semínku. 

Přichází doba jarního roubování. Právě teď je nejvhodnější čas, abyste to zkusili. O tom, že to není nic složitého, se vás pokusí přesvědčit krátký článeček.

Určitě už vás zaujala v sousedově zahradě stará jabloň se šťavnatými jablky, co tam roste snad už sto let a nikdo ani pořádně neví, co je to za odrůdu, nebo jste u sousedky obdivovali nádhernou plnokvětou sakuru a chtěli byste ji mít taky. Při troše šikovnosti to nemusí být žádný velký problém.

Doba roubování
transplantaceRoubování listnatých stromů a keřů se nejčastěji provádí v předjarním či jarním období. To je sice trošku široký pojem a v dnešní klimaticky rozkolísané době to platí dvojnásob. Vždy se vyplatí pozorovat přírodu a naučit se naslouchat, co nám sama napoví a pak se tím řídit. Jsou obecné zásady co a jak a kdy by mělo probíhat, ale příroda je mocná čarodějka a co platilo loni, letos nemusí být tak docela pravda.
Zásada pořadí roubování druhů, která bývá uváděna: angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně, nemusí tak docela platit v roce, jaký byl před několika lety, kdy po zimě najednou rychle nastoupilo teplé jaro a všechno začalo rašit najednou. Důležité je mít včas nařezané rouby, tedy ještě ze spících stromů, ale na druhou stranu je potřeba nemít rouby uskladněné příliš dlouho, aby se neprobudily anebo neuschly.
Důležité je, aby byla podnož schopna přijmout tkáň nové odrůdy. Tato vlastnost se nazývá snášenlivost …

Zajímavé je, že podobně je to na jaře i u transplantací. Na jaře se více pacientů dočká svých orgánů, po transplantaci se rychleji zotavují, rány se dobře hojí, jaro prostě ukazuje svoji sílu…

… a proto vám všem „naroubovaným“ stromkům a keříkům přejeme, ať čerpáte jarní energii, sílu a zdraví. Vzkvétejte do krásy a užívejte si přicházejícího jara. A vy, kteří stále čekáte na ten svůj „roub“, doufejte a věřte, že už to brzy vyjde. Pokud máte obavy a strach, věřte, nic to není. Jak se píše v zahrádkářských příručkách: „Přichází doba jarního roubování. Právě teď je nejvhodnější čas, abyste to zkusili.“      

                                                                                                                              VESELÉ VELIKONOCE

vám všem přeje TSCZ

veselé velikonoce

« Zpět